استان اصفهانجاذبه های گردشگری اصفهانجاهای دیدنی اصفهان

باغ پرندگان اصفهان : تصاویر و آدرس

باغ پرندگان اصفهان در مرداد ماه سال ۱۳۷۵ با مساحتی بالغ بر ۵۵۰۰۰ مترمربع، به همت شهرداری اصفهان در ۴ کیلومتری غرب پل وحید در حاشیه زاینده رود احداث گردید. این باغ که یکی از جاذبه های گردشگری شهر اصفهان بوده بخشی از پارک جنگلی ناژوان و رودخانه زاینده رود را شامل می شود.

مساحت داخلی زیر توری باغ، ۱۷۰۰۰ مترمربع و مساحت توری که بر روی ۱۶ ستون متحرک به ارتفاع حداکثر ۳۲ متر قرار گرفته ۴۰۰۰۰ متر مربع است.

در این مجموعه بیش از ۱۳۰ گونه انواع مرغ و پرنده نگهداری می‌شود و بسته به اینکه شرایط سازگاری پرندگان دیگر فراهم گردد به گونه های پرندگان افزوده خواهد شد. محلی که برای این پرندگان در نظر گرفته شده یکی از بهترین مکان‌ها در حاشیه زاینده‌رود است و از نظر آب و هوا مناسب‌ترین محل برای نگهداری این پرندگان محسوب می شود.

 

بیشتر بخوانید : “پارک جنگلی ناژوان

 

باغ پرندگان اصفهان
آدرس: اصفهان، میدان سهروردی، خیابان الفت ، باغ پرندگان اصفهان

 

در باغ پرندگان اصفهان زیستگاه های متفاوتی بسته به شرایط زندگی طبیعی پرندگان برای آنها در نظر گرفته شده است. از این رو در این باغ پنج محیط متفاوت شامل برکه ها، صخره ها، قفس های شیشه ای، قفس های آهنی و فضای سبز جنگلی برای پرندگان مشاهده می شود.

برای این مجموعه ۴ برکه تعبیه شده که محل زندگی پرندگانی مانند اردک ها، فلامینگوها و… می باشد. در قسمت مرکزی باغ ، برکه بزرگی دیده می شود که تعداد زیادی از این نوع پرندگان را در بر می گیرد. در ضلع شرقی باغ، صخره ای قرار گرفته که محیط زیستی مناسب جهت پرندگان کوهستانی و بیابانی است که در این محیط پرندگانی همچون کبک ها بیشتر مشاهده می شوند. اصفهان هم مانند هر مکانی، شرایط اقلیمی خاص خود را داراست به همین دلیل برای پرندگانی که آب و هوای خاصی برایشان مطرح است قفس های شیشه ای ساخته شده اند که این قفس ها با داشتن امکانات ویژه ای همچون دستگاه تهویه، شوفاژ و کولر ، محیط مناسبی را برای پرندگان فراهم می کند و از جمله این پرندگان می توان به انواع طوطی ها، توکان ها و… اشاره نمود.

 

بیشتر بخوانید : “آشنایی با آکواریوم اصفهان

 

باغ پرندگان اصفهان
در این پارک، شرایط محیط، شبیه به منطقه زندگی این نوع پرندگان طراحی شده است

 

برای پرندگان شکاری نیز قفس های آهنی ساخته شده اند زیرا این نوع پرندگان در صورت آزاد بودن در محیط ، ممکن است از سایر پرندگان و نیز جوجه های آنها استفاده نمایند. علاوه بر این ، شرایط محیط را به گونه ای طراحی کرده اند که شبیه به منطقه زندگی این نوع پرندگان باشد. در سرتاسر محیط باغ ، فضای سبز جنگلی ایجاد شده تا تعدادی از پرندگان بتوانند به صورت آزاد در این فضای دل انگیز پرواز کنند. باغ پرندگان علاوه بر جاذبه های تفریحی ، دارای واحدهای آموزشی ، علمی و تحقیقاتی نیز می باشد که بخشی از واحدهای تخصصی فعال آن شامل واحد تغذیه، تکثیر، بهداشت، قرنطینه و تاکسیدرمی می باشد.

 

باغ پرندگان در اصفهان
باغ پرندگان علاوه بر جاذبه های تفریحی، دارای واحدهای آموزشی، علمی و تحقیقاتی نیز می باشد

 

بیشتر بخوانید : “جاهای دیدنی اصفهان

 

در هر یک از این بخش ها ، تحقیقات علمی و عملی مفیدی بر روی انواع پرندگان انجام می شود به گونه ای که این عمل باعث شده باغ پرندگان علاوه بر جاذبه های گردشگری و تفریحی ، جنبه های علمی-آموزشی و تحقیقاتی نیز پیدا کند و علاقه مندان به تحقیق در مورد پرندگان می توانند از این جنبه ها استفاده نمایند.

در  صورتی که تمایل دارید به شهر اصفهان سفر کنید بازدید از این مکان دیدنی را در برنامه های سفر خود قرار دهید.

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

لطفا به این مقاله امتیاز دهید ..

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا